Syyrian tilanne synnyttämässä uuden valtion

Turkin ja Syyrian välillä on syntymässä itsenäinen kurdialue, joka voi muuttua kurdihistorian ensimmäiseksi valtioksi, Kurdistaniksi. Kurdit ovat maailman suurilukuisin kansa ilman omaa valtiota. Jopa 40 miljoonaa ihmistä asuu 190 000 neliökilometrin alueella neljän valtion rajojen sisällä. Kurdien itsehallintoalue Pohjois- Irakissa syntyi imperialismin välityksellä tämän kaadettua Saddam Husseinin järjestelmän. Pohjois-Syyriassa ja eteläisessä Turkissa se kuitenkin syntyy vastoin imperialismin ja Turkin tahtoa, Syyrian sisällissodan ikävänä sivutuotteena.

Arabivallankumous alkoi vuoden 2010 lopulla Tunisiasta ja levisi pian Egyptiin, Jemeniin, Bahrainiin, Libyaan ja Syyriaan. Arabikevät kaatoi diktaattoreita levittäytymällä metsäpalon tavoin. Arabikevät yllätti imperialismin ja vahingoitti sen intressejä Lähi-idässä ja Pohjois-Afrikassa. Vallankumous oli uhka myös Israelille koska se kyseenalaisti Camp Davidin sopimukset. Samalla sen spontaani luonne osoittautui riittämättömäksi silloin kun kaatuneelle hallinnolle piti esittää vaihtoehto. Harvoin aikaisemmin jatkuva vallankumous oli niin välttämätön kuin nyt.

Imperialismi toipui shokistaan ja vaihtoi taktiikkansa. Uuden strategian nimi oli ”tasaisen siirtymän” strategia. Liittouma USA:n ja Ranskan johdolla puuttui Libyan alue- ja heimosotaan tukemalla sotilaallisesti Gaddafin vastaista oppositiota. Tällä tavoin luotiin turvallisesti sopivia olosuhteita interventiolle Egyptiin tai Tunisiaan, mikäli nämä kaksi pisimmälle edennyttä vallankumousta lipsuisivat pois kontrollista.

Syyriassa tilanne on erilainen. Sellaiseksi tekee se, että se on Israelin rajanaapuri. Kansannousu on kestänyt puolitoista vuotta. Assadin hallinto on menettämässä tukipilareitaan yhden toisensa jälkeen. Kun järjestelmän vakaus oli järkkynyt, Assadin hylkäsi ensin osa porvaristosta, joka aikaisemmin tuki häntä. Pitkä sisällissota on uuvuttanut niin kansaa kuin järjestelmääkin. Lopulta sodan pitkittymisestä hyötyy kolmas osapuoli, joka muistuttaa Libyan imperialismin tukemaa vastarintaa. (asiasta lisää tästä).

Kolmas osapuoli on suunniteltu ja aseistettu huolellisesti. Se on erilaisista poliittisista suuntauksista koostuva porvarillinen liittouma, joka sisältää imperialismille ystävällisiä porvaripoliitikkoja. Nämä asuvat maanpaossa ja odottavat oman aikansa tulevan. Mukana on erisävyisiä sunniliikkeitä kuten muslimiveljeskunta, syyrialaisen porvariston edustajia ja karkureita armeijasta. Kansainvälisen vastavallankumouksen voimat on ennen muuta imperialismi USA:n johdolla, arabialainen sunnivastavallankumous, jonka johtamana ovat Saudi Arabia ja Qatar sekä Turkki. Israelilla on uskomattoman matala profiili. Nämä voimat näyttävät lähestyvän suurta tavoitettaan syöstä kansannousu raiteiltaan, kääntää siis arabivallankumouksen aito osa imperialismille ystävälliseksi liikkeeksi, joka voisi korvata Assadia ilman että muuttaisi vallitsevaa porvarillista järjestelmää.

Kurdistan

Vallankumous Syyriassa on häviämässä taistelunsa ja perääntymässä uuden porvarillisen hallituksen tieltä. Tilanne kuitenkin synnyttää Turkin kannalta ikäviäkin prosesseja. Siinä kurdit näyttelevät puuhevosen roolia. Turkin asevoimat pääsevät moneen rajavartiotorniinsa vain helikopterilla. Paikan päältä tulevien tietojen mukaan, kurdien itsehallinto ulottuu myös alueille, jotka virallisesti kuuluvat Turkkiin. Syyrian puolella viime heinä-elokuusta lähtien salossa liehuu Kurdistanin lippu. Hallituksessa on kaksi kurdipuoluetta. Vahvempi niistä on PYD, Demokraattinen unionipuolue, joka on turkkilaisen PKK:n sisarpuolue.

Orastavaan Kurdistaniin kuuluu toistakymmentä kaupunkia Turkin rajan tuntumassa. Kaksi kurdipuoluetta sopi yhteisestä neuvostostaan 11.7.2012 Irakin kurdialueella. Uusi hallinto tarjoaa PKK:n taistelijoille turvapaikan ja jopa tilaa, missä voi perustaa tukikohtia. Sellaisia kaupunkeja, joissa on tukikohtia, löytyy Kobanista ja Afrinista. Toisin kuin Irakin vuoristomaisemat, Syyrian kurdialue on kaupunkimainen. Turkin hyökkäys sinne on verrattain vaikeampi kuin Irakissa. Sen lisäksi Irakissa koulutetut PYD:n taistelijat pystyvät vastarintaan.

.

–Dimitris Mizaras

This entry was posted in Aasia, Artikkelit, ulkomaat. Bookmark the permalink.