”Christian Rakovsky” -kansainvälisen sosialistikeskuksen ja RedMed-verkoston lausunto

– KAPPIA ZIONISTISILLE VALTIO-TERRORISTEILLE JA USA/EU-IMPERIALISMILLE!

– KÄDET IRTI PALESTIINAN KANSASTA JA IRANISTA!

– VOITTO PALESTIINAN VASTARINNALLE JA IRANILLE!

 

Zionistinen terroristivaltio, Israel käynnisti avoimen sodan Irania vastaan 13. kesäkuuta aamulla ilmapommituksin. Se ei olisi mahdollista ilman Yhdysvaltain imperialistista tukea – Trump vaatii nyt Iranilta ”ehdotonta antautumista” ja uhkaa raakalaismaisella suoralla hyökkäyksellä ja hävityksellä. Tämä imperialistinen sota kärjistyy vaarallisesti ja uhkaa sytyttää koko Lähi-idän ja sitä laajemmat alueet tuleen, tuoden yhä lähemmäksi kolmannen maailmansodan – tällä kertaa ydinasein.

Zionistis-imperialistinen hyökkäys Irania vastaan avaa uuden ja vieläkin tuhoisamman vaiheen konfliktissa. Israel käyttää hyväkseen lokakuun 7. päivän 2023 Hamasin johtaman Al-Aqsan tulva -operaation jälkeistä myötämielistä reaktiota länsimaissa ja on käynnistänyt kampanjan Gazan kansan juurimiseksi omasta kotimaastaan – kansanmurhan ja etnisen puhdistuksen kautta, joka laajenee Länsirannalle. Trumpin valtaannousun myötä tämä tuhon ja karkotuksen sota on kiihtynyt. Israel on murhannut Hizbollahin johtoa Libanonissa, miehittänyt osan Libanonista, syrjäyttänyt Syyrian Baath-hallinnon Turkin ja imperialismin avulla ja miehittänyt merkittäviä alueita maasta. Nyt sota on julistettu Iranille, joka on vastarinta-akselin selkäranka. Kyse ei ole vain Israelin ja Iranin sodasta – vaan koko Lähi-idän sodasta. Irak ja Jemen ovat seuraavat kohteet.

Seuraavaksi imperialistien tähtäimessä ovat strategiset pääviholliset: Venäjä ja Kiina. Zbigniew Brzezinski varoitti jo vuonna 1993, että on estettävä kaikin sotilaallisin ja poliittisin keinoin Venäjän, Kiinan ja Iranin välinen liittouma. Tältä pohjalta luotiin Brzezinskin doktriini NATO:n kehärintamasta ja Neuvostoliiton jälkeisen Venäjän hajottamisesta. Se johti Ukrainan NATO-edustajasotaan. Euroopan ja Lähi-idän sodat ovat osa samaa historiallista prosessia, jonka on laukaissut USA:n ja globaalin imperialismin kriisi.

Ei ole sijaa epäröinnille: Me seisomme Iranin rinnalla! Tie rauhaan kulkee imperialismin ja sionismin tappion kautta!

”Christian Rakovsky” -keskus ja RedMed-verkkoverkosto tukevat Irania sen oikeutetussa sodassa. Iranin on voitettava, Israelin roistovaltio on murskattava ja sen takana seisova suurvalta, USA:n imperialismi, on kukistettava.

Iranin sisäisen hallinnon kritisointi on perusteltua muissa olosuhteissa, mutta nyt se ei saa hämärtää oikeutettua puolustusta imperialismia vastaan. Zionistisen valtion ja imperialismin voitto merkitsisi katastrofia ei vain Iranille ja alueen kansoille, vaan koko ihmiskunnalle – se kiihdyttäisi ydinsodan mahdollisuutta.

Imperialistien ja sionistien propaganda Iranin ydinohjelmasta on tekopyhyyden huipentuma. On yleisesti tunnettua, että Israelin valtio on ainoa Lähi-idän ja Pohjois-Afrikan alueen ydinasevaltio. Iran on puolestaan allekirjoittanut ydinaseiden leviämisen estämissopimuksen – Israel ei. Iran on osoittanut valmiutta pitää ydinohjelmansa rauhanomaisena. Ja vaikka ei olisi, miksi vain Israelilla olisi ”oikeus” ydinaseisiin?

Yhdysvallat ja länsimaat, jotka suojelevat zionistista hyökkäystä, eivät voi olla puolueettomia välittäjiä. Trump, joka esittäytyi ”rauhan ehdokkaana”, käyttää Israelia irrallaan olevana hyökkäyskoirana. Macron ja Starmer asettuivat nopeasti puolustamaan Israelia Iranin vastatoimien jälkeen. Samalla he keskeyttivät diplomaattiset pyrkimykset Palestiinan valtion tunnustamiseksi – joita oltiin aloittamassa hillitäkseen imperialismin omien kansalaisten raivoa Israelin kansanmurhaa kohtaan.

Euroopan laajuiset mielenosoitukset – Lontoossa, Haagissa, Brysselissä, Roomassa, Madridissa, Ateenassa – todistavat, että Lähi-idän sota heijastuu kasvavina sosiaalisina kamppailuina myös Euroopassa. Poliisin väkivalta ei ole estänyt ihmisten liikehdintää.

Yhdysvalloissa massiiviset mielenosoitukset, kuten 5 miljoonan ”No Kings” -liike ja Los Angelesin kapina Trumpin militarismia vastaan, osoittavat että suurin vihollinen on kotimaassa.

Pelastus ei tule imperialisteilta. Zionistisen terrorin loppu ei synny rauhanneuvotteluista, vaan taistelulla imperialismia, sionismia ja kapitalismia vastaan – järjestelmiä, jotka ovat synnyttäneet sodan. Pariisin mielenosoituksen iskulause 14. kesäkuuta sanoo kaiken: ”Jos haluat rauhaa, valmistaudu vallankumoukseen!”

Yhteistyö sionismin kanssa on rikos! Kansat ovat vastaan – hallitsijat ovat palvelijoita!

Sota paljastaa jälleen kerran imperialistien tekopyhyyden ja alueellisten hallitusten yhteistoiminnan. Arabihallitukset ovat vain näennäisesti tuominneet Israelin, mutta todellisuudessa suojelevat sitä – Jordanian ilmapuolustus torjuu Iranin ohjuksia, Saudi-Arabia ja Egypti tekevät samoin Jemenin ohjuksia vastaan. Israelin sotakoneet kuitenkin lentävät vapaasti. USA:n tukikohdat Qatarissa, Bahrainissa, Arabiemiraateissa ja Kuwaitissa ovat Israelin etulinjaa Irania vastaan.

Tämä yhteistyö saattaa kuitenkin käynnistää kansannousuja, erityisesti maissa kuten Jordania ja Bahrain, joissa kansalaisilla on historialliset siteet Palestiinaan. Arabikansojen nousu voisi kääntää sodan suunnan.

Kreikan ja Turkin hallinnot palvelevat imperialismia ja sotaa. Ensimmäisenä yönä Israelin hyökätessä Iraniin, Israelin esikuntapäällikkö kiitti erityisesti Kreikkaa tuesta. USA:n tukikohdat Kreetalla ja muualla Kreikassa ovat olleet ratkaisevia Yhdysvaltojen, NATO:n ja Israelin sodissa.

Kreikka-Kypros-Egypti-Israel -sotilasakseli sai alkunsa Tsiprasin Syriza-hallituksen aikana ja on vahvistunut Mitsotakisin kaudella. Israel käyttää Kreikan tarjoamia sotilaallisia resursseja. Netanjahun kone laskeutui Ateenaan juuri ennen hyökkäystä Iraniin. Kreikan eliitti väittää, että akseli Israelin kanssa on “turva Turkin uhkaa vastaan”, mutta todellisuudessa se vain ruokkii sotaa ja palvelee imperialismia.

Tukikohtien sulkeminen, akselin purkaminen ja yhteistyön lopettaminen sionistisen valtion kanssa ovat edellytys rauhalle.

Turkin hallinto antaa Iranille tukea sanallisesti mutta käytännössä palvelee Israelia. Kurecikin tukikohta toimii Israelin silminä ja korvina. Tukikohtien, kuten Kurecikin ja Incirlikin, sulkeminen on kiireellinen vaatimus. Zionistisen suurlähetystön sulkeminen ja täydellinen Israel-boikotti on toteutettava nyt.

Vallankumous voi estää kolmannen maailmansodan!

Kolmas maailmansota ei ole vielä alkanut, mutta suunta on sama kuin 1930-luvulla ennen toista maailmansotaa. Työväenluokan vallankumoukset lopettivat kaksi aiempaa maailmansotaa – niin myös kolmas voidaan estää maailmanvallankumouksella.

Suljetaan kaikki USA:n ja NATO:n tukikohdat Kreikassa, Kyproksella ja Turkissa!

Täydellinen Israel-boikotti!

Sotaa vastaan Lähi-idässä – pysäytetään kansanmurha Gazassa!

Voitto Palestiinalle ja Iranille!

Alas Israelin sionistivaltio! Alas imperialismi!

Kaikkien maiden työläiset ja sorretut, liittykää yhteen!

Eläköön vallankumouksellinen Internationaali!

Sosialismi tai barbaaria!

 

  1. kesäkuuta 2025

 

This entry was posted in Artikkelit, ulkomaat, Rakovsky-keskus. Bookmark the permalink.